понедељак, 28. јул 2014.

Alhemija ministarke Mihajlović u svetlu obnove rada Letećeg cirkusa Monti Pajtona

          Ministarka za građevinu, planiranje i izgradnju, gospođa Mihajlović je juče 27.jula u Novom Sadu najavila usvajanje novog Zakona o planiranju i izgradnji! Kako je i sama navela, najveći problem u sektoru kojim se njeno Ministarstvo bavi je sporost pri izdavanju građevinskih dozvola te je ona kao odgovoran i požrtvovan javni službenik našla za shodno da menja novi, stari u  svakom slučaju jedan od najvažnijih zakona  u svakoj normalnoj zemlji. Kao uspešna javna trudbenica Ministarka se već dokazala u raznim sferama javne uprave, pre svega u neumerenom hvaljenju Vođe kao i u veoma uspešnom razvoju energetskog sektora koji je do sada vodila. Njen dosadašnji neprocenjiv doprinos prepoznajemo pre svega u oblasti reforme Javnih preduzeća, a na prvom mestu  javnog preduzeća Srbija gas, koje potpuno reformisala, restrukturirala i dovela na zelenu granu.
    Kao uspešna menadžerka u oblasti javne uprave, Ministarka se uhvatila u koštac sa jednim od najvećih problema u srpskoj administraciji - reformom oblasti koja je prema njenim rečima potpuno "zapuštena"! 
Kako ona razume ovaj problem, jedino ispravno rešenje bilo bi ubrzavanje spore procedure, isključivanje javne rasprave i izbacivanje neophodne dokumentacije te će se problem sam po sebi  rešiti!
    Naravno da korupcija, i to ona sistemska, ne postoji u vidokrugu Ministarke a i kako bi kada su svi žuti lopovi ili smenjeni ili pohapšeni. Tako Ministarka nama građanima obećava da ćemo u budućnosti naše kuće i vikendice graditi tako što će nam, prema novom zakonu, organ uprave isporučiti građevinsku dozvolu u svega 24 dana. To je svakako sjajna stvar ali za taj posao je i prema starom zakonu bilo potrebno i puno manje vremena nego li tih 24 dana ukoliko imate sve neophodne papire u vašim rukama. Ono što je meni naravno puno važnije i interesantnije jeste izdavanje građevinskih dozvola za Pravna lica iliti za industrijske objekte svih vrsta.
    Pretpostavljam da najavljeni rok od 24 dana je  isključivo i namenjen tim investitorima, te pokušajmo iz tog aspekta  naslutiti Ministarkin ingeniozni predlog.
     Prema novom Zakonu o izgradnji, kaže nama Ministarka, kroz tekst zakona, prvog dana procedure dolazite u organ uprave sa Vašim idejnim projektom.
    Uzećemo za primer hale za preradu  mesa, veličine 2000m2 sa upravnom zgradom od 200m2, pristupnim saobraćajnicama i neophodnom infrastrukturom.
    Jutro je,  08:00h prvog dana u procesu izdavanje Vaše nove građevinske dozvole.
 Predajete Vaš zahtev na šalter u opštinskom organu. Službenik u toku dana prima zahtev i istog dana Vam izdaje nekadašnji akt o Urbanističko-tehniškim uslovima  ili  po najnovijem zakonu lokacijsku informaciju! To će naravno službenik da uradi isključivo onda kada ima pred sobom važeći Plan detaljne regulacije u okviru koga se nalazi vaša parcela.
 Zaboravimo na trenutak problem koji je dominantan u većini lokalnih samouprava a to je da ne postoje defnisane industrijske zone sa jasnim titularom nad zemljištem, ili da investitor kupuje deo parcele pa je neophodan plan preparcelacije i odobrenje komisije za planove, kao i određivanje novog KO broja od strane Republičkog organa koji se zove Katastar!
    Drugog dana, vam zvoni telefon i poziva Vas vaša opština. Javlja Vam da možete sutradan preuzeti pomenuti akt o lokacijskoj informaciji.
    Trećeg dana Vi krenete redom da na osnovu izdatih uslova obilazite državne ustanove i prikupljate neophodne saglasnosti!
 Najlakši deo tog posla bi svakako trebalo da budu saglasnosti lokalnih komunalnih preduzeća: Pa tako uputite zahtev, lokalnom vodovodu da Vam odrede mesto priključka kao i da Vam odgovore da li na Vašoj lokaciji ima infrastrukture za dovoljnom količinom vode. Sledeće je Direkcija za izgradnju koja Vam određuje način priključenja na lokalnu putnu mrežu, pa komunalno oko količine i broja kontejnera za uklanjanje Vašeg smeća koje proizvodite u toku izgradnje objekta. Nakon toga, odlazite kod lokalnog distributera gasa gde Vam isti određuje mesto priključka kao i poziciju MRS (merno-regulacione stanice). 
Onda uputide zahtev EPSu, odnosno regionalnom distributeru, da Vam se izjasni ima li dovoljno električne energije i gde se tačno možete prikopčati na VN mrežu, gde Vam je buduća pozicija trafostanice i koliko Vas košta "angažovana snaga" na osnovu vaših potreba.
Onda tabanate do Bograda, gde Vam nadležno JP za Skloništa  određuje veličinu neophodnog atomskog skloništa u okviru vaše parcele. Dok ste već tamo uputite i zahtev RHMZ da Vam da procenu 100 godišnjih padavina i saglasnost na Vaš projekat.
Nakon toga se uputite u regionalni centar MUP gde Vas čekaju protiv-požarci koji Vam daju svoje uslove o protiv-požarnoj zaštiti, kao i uslove za protiv-požarne saobraćajnice.
E, onda krenete u zavisnosti od mesta prebivališta ka JP Vode Vojvodine ili Srbija Vode da Vam isti izda prethodne uslove za vodoprivrednu dozvolu.
Kada ste već tu, uputite se i u Sekretarijat za Ekologiju gde predajete uslove dobijene od opštinskog organa kao i Vaš idejni projekat da bi Vam ekolozi procenili koliko Vam studija treba da bi pribavili istu ekološku konačnu dozvolu! 
U međuvremenu nabavite i uslove za elaborat Zaštite na radu.
     Kada Vam svi pomenuti državni organe dostave Uslove, tek tada Vaš projektant može da pristupi izradi glavnog projekta. I da ne zaboravimo! Za sve ove uslove plaćate takse za izdavanje iste.
Pošto se radi o objektu za preradu mesa, neophodna Vam je i dozvola Ministarstva Poljoprivrede, odeljenje za veterinu, koje Vam izdaje neophodne zoo-tehničke uslove.
E sada tu još postoji i ekološke studije uticaja na životnu sredinu pa imate između jedne i tri javne rasprave u trajanju svake od po minimum 60 dana.
Prikupili ste uslove, završili priču oko Javnih rasprava, i krećete u postupak konačnog izdavanja građevinske dozvole. Za vodoprivrednu idete u Ministarstvo ili Vladu APV, a ostale Vam pakuje lokalni organ Uprave. 

     Sve to imate i pogledate iza sebe i vidite da su to baš ta 24 dana o kojima Ministarka Mihajlović priča!?!

     Ovo je procedura koja ni malo nije sporna, doduše samo pod uslovom da imate transparentnu upravu, razvijen e-gavrment, javno dostupna planska akta na sajtu po mogućnosti u GISu, bez korupcije i sa prijateljskim odnosom opštine ka investitoru! 
    U protivnom, izdahnete negde na putu između Ministarkinih 24 dana i bespuća korupcije.

    Jasno  da je sve navedeno u najvećem slučaju apsolutno neophodno da imate kada gradite objekat, ili se u protivnom dešavaju katastrofe kakve smo imali u maju, ali je pre svega nužno shvatiti da problem leži u korupciji i netransparentnoj upravi a ne u neophodnim procedurama. 
Svaki  iole ozbiljan investitor svoju investiciju ne planira preko noći!  Puno je važnije da dobije transparentnu pa makar bila i duža procedura nego li preko kolena izdate dozvole uz redovne rekete koje plaća svima u gore pomenutom postupku.
Isto tako je i jasno da Ministarka baš i nije imala puno kontakata sa istim problemom te je svakako za očekivati, da i Novi zakon bude na nivou Miki Maus zakona koji je njen klega iz Vlade, Ilić mg Velimir usvojio za svog vremena.


Goran Ješić

2 коментара:

  1. Анониман28. јул 2014. 03:46

    Istina, moji prijatelji su stanovali u jednoj zgradi u samom centru Mladenovca,koja samo sto se svim stanarima nije srusila na glavu. Ta zgrada i dan danas je takva, nije srusena i stoji usred Mladenovca, poluurusenog, ALI REALNO, izgleda, samo zbog KORUPCIJE; jer se niko dosad nije uspio dogovoriti s njima, kome koliko treba da se plati i ko koliko treba da se ocese. Stanari same zgrade su gotovo najmanji problem. Moji prijatelji su na kraju zbog lokacije i uspjeli da zamjene stan, jer je buduci stanar svjestan da ce danas sutra dobiti dobre pare ili super stan na najboljoj mogucoj centralnoj lokaciji u Mladenovcu, a da vam ne kazem da su moji prijatelji dobili duplo vecu kvadraturu i bolje uslove zivota sada, i nisu mogli da cekaju nikakvog novograditelja i investitora.
    Pozdravljam gosn Jesica

    ОдговориИзбриши